Urzadzenie diagnostyczne obd

Czym jest kolposkop?

Kolposkop to jeszcze bardziej tanie urządzenie diagnostyczne znajdujące zastosowanie podczas badań ginekologicznych. Jest ono wyspecjalizowanym narzędziem, które dzięki połączeniu doskonałej klas układu optycznego ze profesjonalnym współosiowym oświetleniem daje szansę dokładnego zbadania intymnych części ciała kobiet, narażonych na zaatakowanie przez groźne schorzenia. Za pomocą kolposkopu można zyskać nawet 400-krotne powiększenie obrazu.

Kolposkop oraz jego wykorzystanie

Kolposkop uzyskuje się do kolposkopii, czyli badania powierzchni szyjki macicy wraz z kanałem, a dodatkowo pochwy i sromu w charakterze wykrycia zmian, jakie mogłyby informować o przedklinicznych postaciach raka szyjki macicy. Liczy się, że dokładność diagnozy przygotowanej przez kolposkop wynosi od 79 do niemal 97%, w współzależności od jego kształcie.

Jak wskazuje badanie kolposkopowe?

Kolposkopia jest bezbolesnym badaniem prowadzonym gdy pacjentka spoczywa na fotelu ginekologicznym. Na jednym początku badania lekarz zakłada pacjentce specjalny wziernik samotrzymający, który ułatwia uwidocznienie pochwowej części szyjki macicy. Po jego zamocowaniu, do pochwy organizowany jest wziernik o przezroczystych ścianach, za pomocą którego uważa się ściany pochwy i powierzchnię szyjki macicy w znaczącym powiększeniu, przy dużym oświetleniu. Kolposkop za pomocą kamery umożliwia rejestrowanie pytania i widzenie go na dodatkowym ekranie, a jeszcze zapisywanie i drukowanie dla pacjentki, kiedy także do punktów przygotowania dokumentacji medycznej i dania diagnozy.