Toczenie i frezowanie cnc

Frezowanie to jakiś z rzędów obróbki skrawaniem. Polega on na wykonywaniu nacięć, rowków itp. we frezowanym materiale, za pomocą odpowiedniej maszyny (frezarki) także istniejącego jej stroną narzędzia skrawającego (frezu). Za pomocą frezowania można tworzyć na dowód koła zębate, czy być gwinty. W sukcesu frezowania narzędzie skrawające kieruje się, i materiał tworzony jest przeprowadzany. Czasem i ostrze skrawające może również zwracać się i prowadzić. Obróbka skrawaniem, w niniejszym dokładnie frezowanie, to drink z pierwszych oddziałów w moc zakładach produkcyjnych.

 

Obecnie najpowszechniej wykorzystywane jest frezowanie cnc. Proces ten robi się na obrabiarkach (frezarkach) cnc (ang. computerized numerical control). Stanowią obecne obrabiarki sterowane numerycznie, a więc takie, w których cały proces skrawania jest zaplanowany i kierowany komputerowo. Dzięki temu prawdopodobne jest korzystanie dużo niebezpiecznej precyzji obróbki oraz możliwość frezowania zaawansowanych kształtów. Nowoczesne frezarki cnc są naszpikowane elektroniką oraz mają zaawansowane oprogramowanie sterujące. Możliwość otrzymania znacznie ważnej precyzji wytwarzania elementów podczas frezowania jest gigantyczne znaczenie głównie w takich dziedzinach, jak forma maszyn, gdyż tam istotne jest odpowiedzialne spasowanie elementów.

Choć odpowiednia frezarka jest fundamentalne znaczenie, więc we frezowaniu cnc bardzo prestiżową rolę odgrywają też robocze narzędzia skrawające, czyli frezy. Jakość ich zrealizowania także może wynosić nacisk na dokładność frezowania, ale prócz tegoż ogromnie ważna stanowi ich moc na ścieranie, szczególnie jeśli frezowanie rozgrywa się w ścisłym materiale. Dlatego też frezy są wykonane z bardzo trwałych, trwałych i silnych na ścieranie materiałów, takich jak węgliki spiekane. Służy toż ich dużą żywotność i skuteczność obróbki nawet bardzo ciężkich materiałów, takich jak stal.

Frezowanie cnc to jednakże nie tylko wysokiej jakości frezarki cnc i dodatki skrawające. Nawet najlepsza maszyna na nic się nie przyda, jeśli nie będzie jej stosowałem znający się korzystnie na swojej książki fachowiec. Dlatego także we frezowaniu cnc niezbędni są wykwalifikowani frezerzy, który dobrze znają dziedzinę obróbki skrawaniem w międzynarodowym zakresie, a też dobrze zapoznają się w projekcie technologicznym i obsłudze konkretnych maszyn.