Szkolenia pracownikow sadow

Wędlinami wymienia się rozmaite wyroby mięsne powstałe z surowca rozdrobnionego, z serii wędzonki to mięsne przetwory wykonane z konkretnego kawałka peklowanego mięsa. Peklowanie to jednak proces technologiczny, który polega na oddziaływaniu solanki lub mieszanki peklującej na mięso. Efektem omawianego procesu jest zarejestrowanie barwy i wytworzenie charakterystycznego mięsnego zapachu oraz aromacie. Hurtownie wędlin dzięki peklowaniu dokonują przedłużenia trwałości naszych produktów poprzez zahamowanie wzrostu bakterii złych i gnilnych. Dzięki temu klienci mogą dłużej zajmować się smakiem ulubionych przetworów mięsnych bez obawy, że mimo trzymania w lodówce przedwcześnie się zepsują.

Drinkiem spośród największych przetworów mięsnych wydawanych przez hurtownie wędlin jest doskonała szynka, najczęściej pochodzenia wieprzowego. Szynka pozyskiwana jest z tylnej tuszy świni lub dzika, stanowi wyrób garmażeryjny oferowany jako produkt schłodzony bądź mrożony z kością albo bez. Prawidłowa barwa mięśni w szynce powinna zawierać się w kierunku między jasnoróżowej po czerwoną, zaś tłuszcz pewno stanowić pomalowany na biało, z odcieniem kremowym lub różowawym. Innym w pory najbardziej modnym wśród polskich konsumentów rodzajem wędliny jest słynna na wszystkim świecie kiełbasa. Otóż klasyczna kiełbasa więc nic dziwnego niż solone, zmielone mięso wieprzowe z dodatkiem przypraw oraz włożone do osłonki celulozowej lub jelita.

Specyficzne warunki klimatyczne w własnym świecie doprowadziły do ostatniego, że w Polsce kiełbasę utrwalano poprzez wędzenie zamiast przez naturalny proces suszenia, gdy w krajach śródziemnomorskich o niższej wilgotności powietrza. Niekiedy hurtownie wędlin mianem kiełbasy określały wyrób wędliniarsko-garmażeryjny mający nie tylko mięso wieprzowe, ale i duże domieszki mięsa innych zwierząt rzeźnych (np. wołowiny, koniny, jagnięciny, drobiu, królika, nutrii bądź osła). Powodem takich analiz były powody ekonomiczne, albowiem wieprzowina uchodziła za kosztowny surowiec, więc jej brak uzupełniano innymi sposobami mięs. W ostatni ćwicz utrwalił żywy do ostatniej chwile stereotyp głoszący, iż salami wykonywane jest z oślego mięsa, frankfurterki rodzi się z nutrii, kabanos z koniny, zaś parówki zawierają mięso drobiowe.