Szara strefa zglos tanie papierosy

Ministerstwo finansów słyszy się najróżniejszych metod, aby ograniczyć szarą powierzchnię i wyegzekwować należne opłaty. Samą z nich istniała kampania społeczna, promująca wśród konsumentów żądanie wydania paragonu po zakupie towaru lub usługi. Trudno powiedzieć, na ile ta wojna była korzystna: Polacy cały czas mają fiskus dużo jak naszego przeciwnika niż sprzymierzeńca, więc gotowi są raczej machnąć na brak paragonu ręką niż zażądać oddania go. Nie uznajemy nawyku odkładania wszystkich dokumentów, żeby móc do nich w wolnym momencie wrócić, który możemy obserwować chociażby wśród Skandynawów.

Paragon fiskalny stanowi dla nas kolejny, niepotrzebny papierek, który będzie zaśmiecał nam kieszenie. Po co zresztą przechowywać paragony, kiedy są drukowane na takim dokumencie a takim tuszem, że po dwóch tygodniach nie widać, co pierwotnie było na nich stworzone?
Można mieć wątpliwości co do skuteczności tego rodzaju akcji, ministerstwo wpadło zawsze na pomysł, który teraz w mentalność Polaków wstrzelił się znakomicie, czyli loterię paragonową. Po wykonaniu zakupów za minimum 10 zł i uzyskaniu paragonu z drukarki novitus hd e,  każdy mógł zarejestrować się na części internetowej i wziąć udział w losowaniu samochodu. Zwycięzcę loterii oczywiście odwiedziła telewizja publiczna.
Myślę że takie życia stanowią o znacznie więcej sensu, niż powtarzanie do znudzenia “weź paragon fiskalny, nie pozwól okradać państwa”. Polacy nie lubią jeśli się ich poucza – to prawdopodobnie jedna spośród najbardziej prostych jakości naszego stylu. Nie dużo wpływa także na nas metoda kija – przekonały się o tym instytucje komunistyczne, jak w obliczu represji opozycja nie lecz nie rozproszyła się, ale skonsolidowała i sprawiła do ostatecznego zwycięstwa. O dużo dużo od kija przygotowuje się działać marchewka, jak np. szansa na zdobycie samochodu.
Sam odczułem toż na naturalnej skórze, gdy dokonując zakupy w hipermarkecie otrzymałem kartę pozwalającą na otrzymywanie punktów za wszelki zakupiony produkt. Punkty ważna było wtedy zamienić na nagrody rzeczowe. Starałem się więc robić zakupy w obecnym właśnie sklepie, mimo, że aby do niego dotrzeć musiałem przejść pieszo około trzech kilometrów. Zrezygnowałem tylko potem, gdy zorientowałem się, że aby uzyskać cenną nagrodę, musiałbym robić zakupy w ostatnim tłu przez duże lata. Oczywiście tak pracuje na Polaków obietnica nagrody.