Badanie nasienia invicta

Badanie płodności u ludzi polega przede każdym na badaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest zasadniczym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które czerpią z jaj i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem pytania są więc plemniki.

Kiedy powinno skończyć się badanie?Badanie to powinno się zbudować w terminie, gdy po okresie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez względu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je zrealizować też po innego rodzaju urazach w ziemi krocza i po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed przystąpieniem do badania muszą zostać wykonane określone standardy. Negatywnie na produkt mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi okres abstynencji płciowej (próbka powinna zostać pobrana w stopniu 2-7 dni od stosunku), przebyte choroby (szczególnie te, którym prowadziła podwyższona temperatura), a też nadużywanie alkoholu. Próbka do poszukiwania powinna również zostać zaopatrzona w właściwy sposób.Badanie nasienia liczy na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich moc i ruchliwość). Dodatkowo ujawnia się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem polecane są też inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW diagnostyce niepłodności u ludzi używa się także nowego typu badania hormonalne. Sprawdza się m.in. poziom wolnego i wszelkiego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności mogą stanowić także wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Bada się wówczas doświadczenia na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Stanowi to tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Określa ono forma wiązania się przeciwciał z plemnikiem. Pragnie żyć ich tak znacznie dużo, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności często są też innego typie infekcje. W końca ich wykluczenia prowadzone są badania mikrobiologiczne.