724 2

Wynalezienie mikroskopu bez wątpienia przydałoby się do rozwoju nauki. To krótkie urządzenie umożliwia obserwowanie małych obiektów, które są zazwyczaj niewidoczne gołym okiem i przyjrzenie się detalom drobnych obiektów, które są trudne do dostrzeżenia bez czerpania ze specjalistycznego sprzętu. To tylko dzięki swoim racjom optycznym, mikroskopy przydały się do wzroście badań nad mikroświatem również jego siłą.

 

W 1590 r. dwóch Holendrów Zachariasz Janssen a jego autor Hans wykonali pierwsze konstrukcje mikroskopów optycznych. Przygotowane przez nich dania stosowały do oświetlania obserwowanych obiektów światło dzienne. Ze względu na zwiększenie zaledwie 10 razy, mikroskopy nie spotkały się z nałogiem w świecie nauki. Rewolucję zapoczątkował Antonie van Leeuwenhoek, który zajął się udoskonaleniem konstrukcji mikroskopu oraz rozwinął realizację tych urządzeń w XVII wieku. To dopiero dzięki produkcji tego wynalazcy nad mikroskopami zawdzięczamy rozwój nauki, głównie mikrobiologii.

Z biegiem lat mikroskopy znalazły szerokie zastosowanie. Wielką popularnością napawają się zwłaszcza mikroskopy laboratoryjne, które brane są zwłaszcza w świetle przebywającym w gospodarstwu jasnym. Są doskonałe wyposażenie również w laboratoriach naukowych, jak też w laboratoriach medycznych. Wiele modeli tych urządzeń pozwala odbiorcy na wykonaniu wielu technik obserwacji, co stanowi potrzebne podczas pracy badawczej. Ich optyka zezwala na zakończenie bardzo istotnych obserwacji. Najnowocześniejsze mikroskopy umożliwiają nie jedynie na domową rozbudowę w perspektywie, jak też na podłączenie kamery. Wiodący producenci tych urządzeń zapewniają ich długą trwałość.